Patmos – Sveto ostrvo Grčke

Patmos je jedno od ostrva arhipelaga Dodekanezi (ili Dodekani) koji se prostire u južnom delu Egejskog mora, a geografski je bliži Turskoj nego Grčkoj. Ovo ostrvo je važno versko središte u Grčkoj i krasi ga bogata istorija i tradicija. Patmos se prostire na površini od 34km2, a na njemu ima svega 3000 stanovnika (ovom statistikom su obuhvaćena i ostrva u blizini obale – Arkoi i Maratos). Prema zakonu republike Grčke, Patmos je 1981. godine proglašen za Sveto ostrvo.

Patmos je ostrvo na kom se tradicija ukršta sa modernim turizmom i ugostiteljstvom. Ovdašnji meštani su mudro iskoristili ono što im je istorija ostavila u nasleđe i uspeli da očuvaju svoj kulturni identitet, zbog čega je ovo ostrvo poznato po tome što pruža sve pogodnosti savremenog ugostiteljstva, a ujedno je i jedno od nezaobilaznih mesta na kartama hrišćanskih hodočasnika.

 

 

Stare grobnice, keramički fragmenti, natpisi i razne skulpture hrišćanskih pravoslavnih crkava svedoče o drevnom Patmosu. Prvi podaci nas vraćaju daleko u prošlost, u 95.godinu n.e. kada je na ovom ostrvu boravio Jovan Bogoslov. On je ovde, u toku svog izgnanstva, doživeo snažnu viziju posle koje je počeo da piše Knjigu Otkrovenja, poslednju knjigu Novog Zaveta koja govori o kraju sveta.

Pećina iznad zaliva, u kojoj je pisao svoje delo, danas se zove Pećina Apokalipse i jedno je od važnih tačaka iz kulturne baštine ovog ostrva. U 17. veku podignut je manastir Sv. Jovana Bogoslova koji posećuje veliki broj hodočasnika iz celog sveta. Oko manastira je sagradjena Hora – glavni grad ostrva, kako bi meštani bili što bliže svetinji i tako je čuvali. U okviru manastira smeštena je biblioteka u kojoj se mogu naći vizantijske rukopisne knjige, a manastirska glavna crkva je iscrtana brojnim freskama.

Stari grad Patmos

 

Stari grad Patmos zajedno sa važnim verskim mestima (manastir Sv. Jovana Bogoslova i Pećina Apokalipse) stavljen je na spisak kulturne baštine UNESCO-a 1999. godine. Ono što takodje može biti interesantno za posetioce iz naših krajeva jeste i bogoslovija Patmijada, u koju je Dositej Obradović, u svom verskom zanosu, želeo da se upiše u toku svog poznatog putešestvija u 18.v, ali ga je put, silom prilika, odveo na drugu stranu.

Ovo malo planinsko ostrvo ima brojne zalive sa skrivenim plažama. Obala je veoma razudjena, a ostrvo se sastoji od malih brda ciji delovi kopna zalaze duboko u more. Leta su ovde duga i sušna, a zime blage i kišovite. Ovde vlada bujni biljni i životinjski svet, aod kultura se najviše uzgajaju maslina i vinova loza. Razvijena je poljoprivreda, ribarstvo, a na prvom mestu turizam.

Patmos je pravo mesto za odmor: stenovita brda, mirne doline, zelene livade, prelepe plaže i kristalno bistro more deluju posve umirujuće na telo i duh. Najlepše plaže se nalaze u usamljenim uvalama, a do nekih se može stići jedino brodićem (najpoznatije su Diakofti i Grikos – ribarsko selo nedaleko od Skale, glavne luke).

Video klip sa najlepšim plažama:

Stari deo grada odiše tradicionalnim duhom – ovde dominiraju uske ulice, stara arhitektura i prodavnice suvenira gde lako možete oživeti duh starog vremena ovog ostrva. Tokom leta na ostrvu se organizuju brojne kulturne svečanosti, a jedno od najposećenijih mesta je i luka Skala sa brojnim restoranima, starinarnicama i hotelima. Cene smeštaja na Patmosu se kreću u različitim rasponima, zavisno od doba godine kada planirate da putujete. U predsezoni, cene se kreću u proseku od 25-40e, dok u sezoni cena može ići i do 150e, naravno, zavisno od tipa smeštaja koji rezervišete.

Ukoliko planirate miran odmor, a uz to želite i da bolje upoznate svoje daleke korene, kulturu i istoriju, ostrvo Patmos je pravi izbor za vas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>