Stereotipna slika antičkih Grka u jednostavnim sandalama uopšte nije daleko od istine. Iako se nastanak cipela vezuje za period pre postojanja antičke Grčke, karakteristične sandale sa mnogobrojnim kaiščićima i dan danas su ostale jedan od zaštitnih znakova ove zemlje. Obuća Grka bila je jednostavna, a istovremeno i otmena.
Kako je u Grčkoj vrlo toplo, lake kožne sandale su neizostavne. Kako kažu proučavaoci istorije, Grci su nekada po kući išli bosi, ali su laganu letnju obuću nosili kad god su se udaljavali od doma. Taj izbor je bio najpraktičniji i najefikasniji. Ukoliko ste polako krenuli da se pripremate za letovanje u Grčkoj, ili čak uskoro treba i da putujete, možda ćete u ovom tekstu dobiti inspiraciju za kupovinu idealne obuće za leto na moru.
Karbatin – nekadašnja svakodnevna obuća starih Grka
Verovatno sad prvi put čujete za reč karbatin, ali to je zapravo naziv čuvene antičke grčke obuće. Slično mokasinama, karbatine su pravljene od parčeta sirove kože, sa rupama po ivicama, da bi pertlanje oko članka bilo moguće. Kasnije je ova obuća postala bogatija za malo deblji uložak. Ove cipele-sandale su često nosili pastiri, a njihov nastanak se poklapa sa nastankom antičke grčke kulture.
Nosili su ih i ratnici, ali su u tom slučaju ove sandale bile pažljivije napravljene, sa čvršćim uloškom kako bi bile izdržljivije u ekstremnim uslovima. Ukoliko kojim slučajem bude hladno, na sandale su dodavali životnjsko krzno i tako ih činili toplijim. Zanimljivo je da nije postojao karbatin za levu i karbatin za desnu nogu – Grci su ovu obuću pravili tako da je svejedno na koju nogu se obuvaju. I muškarci i žene su nosili ovu vrstu obuće svakodnevno, bez razlike. Iz ovog primera se vidi da je jedino pravilo vezano za grčku obuću to da nikakvih pravila nema – svako je nosio ono najjednostavnije i najlaganije. Nastavite dalje →